הסעה לבית הספר

שאלות נפוצות

למה הסעה?
נסיעה ברכב לבית הספר, פעמיים ביום (בהלוך ובחזור), מכבידה מאוד על ההורים מבחינת הזמן וההתעסקות. הסעה מאורגנת משחררת את ההורים מנטל נוסף בחיים העמוסים, והיא גם הפתרון הנכון מבחינה אקולוגית.
מי מרכז את ההסעה?
קבוצת הורים לילדים בבית הספר, שמתנדבת להפיק הסעה בגבולות יכולותיה.
האם בית הספר מעורב?
בית הספר אמור למנות אחראים לקבלת ילדי ההסעה הלוך ולהעלאת ילדי ההסעה חזור. כרגע, בזאת מסתיימת המעורבות שלו.
מאיזה גיל יכול ילד להצטרף להסעה?
מהגיל שהוא בוגר דיו להתמודד עם המשימה. הילדים מתבקשים לשבת במקומם במהלך הנסיעה, לא להפריע, לא להציק, לא ללכלך. הילדים שנוסעים חזור גם אחראים לצאת להסעה מיד עם סיום הלימודים.
ככלל, אנו מאפשרים לכל ילד החל מכיתה א להצטרף להסעה. ילדים בגן יוכלו להצטרף רק בתנאי שהם מתלווים לאח או לאחות גדולים, שמוכנים ומסוגלים להיות אחראים להם.
האם חובה למלא את כל השדות בגליון הרישום?
כן, בהחלט. הפרטים הללו נחוצים לשם ארגון ההסעה. יוצאי הדופן היחידים הם פרטי ההורים: צריך למלא לפחות מספר טלפון אחד ולפחות כתובת מייל אחת (לאו דווקא של אותו הורה) לשם יצירת קשר.
חשוב גם שלמספר הטלפון (או לאחד ממספרי הטלפון) יהיה מותקן וואטס-אפ. ההורים מצורפים לקבוצות המתאימות וזה הכלי המרכזי להודעות ולעדכונים.
האם מובטחת הסעה לכל מי שנרשם?
שׂכירת רכב הסעות אינה זולה, והיא משתלמת רק אם הנסיעה אינה ארוכה מדי ויש מספר מינימלי של ילדים שמשפחותיהם מתחלקות בעלויות. לכן מי שגר בשכונה מרוחקת, או באיזור עם מעט משפחות שמעוניינות בהסעה, כנראה יצטרך למצוא סידור אחר.
עם זאת, לפעמים תתאפשר הצטרפות לאחד ממסלולי ההסעה גם למשפחות שגרות רחוק, אם הן מוכנות להסיע את ילדיהן לאחת מנקודות האיסוף, ולאסוף אותם באחת מנקודות הפיזור.
האם אפשר לבטל רישום?
צריך לזכור, שכל התוכניות וההזמנות מתבצעות על סמך הנרשמים. ביטולים עלולים להפוך מסלול הסעה לבלתי-כדאי, והמשפחות שבנו עליה נשארות תלויות באוויר.
אשר על כן, אנא אל תירשמו להסעה במחשבה שאפשר לבטל. הביטול שלכם עשוי להזיק לקבוצה שלמה של משפחות. שיקלו היטב אם אתם מעוניינים בהסעה, והירשמו רק לאחר שתגיעו למסקנה סופית שכן.
כמה זה עולה?
העלויות תלויות במשך המסלול, בגודל הרכב ובמספר הילדים.
על סמך ניסיון העבר והתוכניות הנוכחיות, העלות החודשית הממוצעת צפוייה לעמוד על 380-320 שקלים לילד לכל כיוון.
האם העירייה משתתפת בתשלום?
לצערנו, לא. העירייה מממנת הסעות אך ורק לתלמידי החינוך המיוחד. מדובר, אם כן, בהסעה פרטית, שהעלות שלה נופלת כולה על ההורים.
מתי משלמים? למי משלמים?
התשלום לחברת ההסעות מתבצע על בסיס חודשי, לפי מספר הנסיעות שהתקיימו בפועל.
חברת ההסעות מחזיקה צי של רכבים שמסיע תלמידים לעשרות בתי ספר. אין לה אפשרות להפעיל מערך גבייה על בסיס אישי. לכן יש צורך במתנדבים מבין ההורים שירכזו את ההסעה ובתוך כך ידאגו לגבות את התשלומים.
המתנדב מחשב את ימי ההסעה ומחלק את העלויות בין התלמידים שנוסעים בה. כל משפחה מעבירה אליו את חלקה, והוא מעביר את הסכום הכולל לחברת ההסעות. כיוון שהמתנדב אינו אמור לספק שירותי אשראי להורים האחרים, חשוב להעביר לו את הכסף בזמן.
האם יש מלווה להסעה?
כדי לצרף מלווה להסעה, צריכים להתקיים שני תנאים:
1. יש מקום פנוי ברכב
2. יש בנמצא מלווה מתאים
מלווה הוא למעשה אחד מאנשי הצוות בבית הספר, אשר מתגורר סמוך למקום שבו עובר מסלול הנסיעה, ומוכן להצטרף אליה (חינם, תמורת השגחה על הילדים). סביר להניח שיהיה להסעה ליווי חלקי בלבד (לחלק מהמסלולים, לחלק מהימים).
איפה ההסעה תעבור? מנין לי שהמסלול מתאים לי בכלל?
המסלול אינו ידוע מראש, אלא מגבשים אותו לפי כתובות הנרשמים. ככל שנרשמים יותר מוקדם, וככל שמתגוררים בסמיכות לנרשמים אחרים או על צירי תנועה מרכזיים, כך גדל הסיכוי לקבל נקודת עצירה נוחה.
כיוון שבית הספר הוא על-אזורי ובתי התלמידים פזורים ברחבי העיר, המסלולים בהגדרה יוצאים יחסית ארוכים. כדי לא להאריך אותם יותר, הם יעברו בעיקר בכבישים ראשיים. זאת אומרת, שיש להתכונן לאפשרות של עד 3-2 דקות הליכה אל נקודת העצירה או ממנה, וחציית כבישים כמעט ודאית.
תקוותנו היא, שככל שמספר המשתתפים יגדל, נוכל לחלק את הנוסעים לפי תת-אזורים של שכונות סמוכות, ולספק לכל תת-איזור הסעה משלו. מצב זה יאפשר לעצור לכל ילד קרוב יותר לבית, ועדיין לעמוד ביעד של זמן נסיעה בן 40 דקות לכל היותר.
מי ממתין עם הילד/ה בנקודת האיסוף? מי ממתין לילד/ה בנקודת הפיזור?
כידוע, ילדים עד גיל 9 אינם חוצים כביש לבד. כיוון שבין כתובת הילד/ה לבין נקודת האיסוף או הפיזור הרבה פעמים מפריד כביש, הם זקוקים למבוגר שיילך איתם. גם אם אין כביש, מאוד לא רצוי לתת לילד לחכות לבד להסעה או לרדת ממנה לבד. בין היתר, כי אין למי להודיע במקרה של תקלה בהסעה, וילד עשוי להיכנס למצוקה.
במצב אידאלי, המבוגר יהיה אחד ההורים. אבל אם מישהו אחר אחראי לתפקיד הזה (סבא/סבתא, אח או אחות גדולים, בייביסיטר...), כדאי למסור את מספר הטלפון שלו לקבוצת הוואטס-אפ, כמו גם לנציג בית הספר שמקבל את הילדים או מעלה אותם להסעה – למקרה שחל איזה שיבוש וצריך להודיע למישהו.
האם ההסעה תתאים את עצמה לפעילויות של בית הספר, שלעתים מתרחשות במיקומים אחרים?
תלוי. בעבר הצלחנו לשנות את יעד ההסעה בהלוך, ובלבד שהוא לא היה רחוק מהיעד המקורי (= כתובת בית הספר) ושהוא היה משותף לתלמידי כל הכיתות.
אולם אם בית הספר יקבע פעילות ביעד מרוחק (למשל, גן החיות), או שהפעילות תיקבע רק לחלק מהכיתות, חברת ההסעות לא תוכל לספק מענה. במקרים כאלה, יהיה על ההורים למצוא פתרון אחר.
מה קורה אם נסיעה מתבטלת?
חברת ההסעות גובה תשלום רק על נסיעות שהתקיימו. כאמור, היא מצידה מחוייבת לקיים כל נסיעה. אבל אם נסיעה מתבטלת בגלל שביתת מורים, שלג, תוכניות אחרות של בית הספר או כל סיבה אחרת – היא נגרעת מהתשלום.
האם צפויות תקלות או שיבושים בהסעה?
חברת ההסעות אינה מושלמת, ונדרשת סובלנות מסויימת לתקלות. לפעמים צריך להמתין לנהג שמאחר, ולפעמים צריך להמתין עוד יותר לרכב חלופי במקום רכב שהתקלקל. החברה אינה מפצה על תקלות ממין זה.
בנוסף, לא הכל תלוי בחברת ההסעות. לפעמים יש תקלה ברמזור, לפעמים יש תאונות דרכים... לכן על ההורים (או מישהו מטעמם) להיות זמינים בשעות האיסוף והפיזור של ילדיהם, למקרה שצריך למסור להם הודעה על עיכוב או שינוי.
מה קורה אם אחד הילדים מבטל את הגעתו להסעה ביום מסויים?
מודיעים בקבוצת הוואטס-אפ ולנציג בית הספר. היעדרות אינה גורעת מהתשלום.
האם אפשר להצטרף להסעה במהלך השנה?
כן, אבל רק על בסיס מקום פנוי.
בנוסף, מי שיצטרף למסלול מגובש כנראה יוגבל לתחנות שכבר קיימות, כדי שלא להגדיל את מספר נקודות העצירה. במקרה שבכל זאת תיקבע נקודת עצירה נוספת, היא תהיה על המסלול הקיים. בשום מקרה המסלול לא יוארך לטובת מצטרפים חדשים.
האם אפשר להצטרף להסעה לחלק מהימים (ולשלם בהתאם)?
יש עדיפות לאלו שנדרשים (ומשלמים) להסעה במלואה.
הצטרפות חלקית תוכל להישקל רק לאחר מיצוי פוטנציאל הנרשמים, כלומר, אחרי תחילת השנה.
שאלות נוספות?
פנו במייל: urinaama@gmail.com